Realitní inzerce a služby zdarma? Ano jde to. Jen mnoho realitek to neví :-(

nezávislý makléř

K sepsání této úvahy mne dostal jeden článek mého kolegy, který je v realitní branži již několik let. Bohužel nepodařilo se mi dohledat jestli má v portfoliu nějaké nemovitosti, přesto na jeho článek budu reagovat.

Kolega ve svém článku zmiňuje tři roviny realitního trhu. Tou první je realizace realitních služeb zdarma, druhou pak bezplatná inzerce a poslední třetí bezvýhradní (pro laiky neexkluzivní) spolupráce zdarma. Nebudu se chlubit, ale ano takhle pracuji již několik let a dovolím si napsat i úspěšně. Vše co kolega ve svém článku haní, naopak nabízím a nikdy jsem nelitoval.

S dovolením přejdu hned k první věci a budu rovnou citovat a oponovat „nesmyslnost“ vyjádření svého kolegu.

ZA SLUŽBY REALITNÍ KANCELÁŘI SE NEPLATÍ.

Kolega zmiňuje jeden fakt kdy realitní makléř napíše „Za služby se nic neplatí, nepodepisuje se žádná výhradní smlouva, veškerý právní servis, včetně sepsání kupní smlouvy dle má u nás prodávající zdarma.“

Já oponuji a namítám. Proč by to tak být nemělo? Já takhle pracuji už několik let a nenašel jsem na tom jediný problém? Že inzeruji nemovitost kterou mám jen já i bez exkluzivity, na základě pouze“důvěrného“ vztahu s majitelem je přeci normální. Nabídnu služby, které jsou ve vztahu k obchodu podnikatelským rizikem a že tuto nemovitost neprodám? Neprodám, ale vím, že jsem udělal ZDARMA maximum, co jsem udělat chtěl. Co to pro mne znamená? Určitě doporučení jinde. Co to znamená pro konkurenci? Jako vždy nasrání, protože nemůžou uplatnit institut exkluzivity, který majitelé v poslední době odmítají a v podstatě se jim nedivím. U realitních kanceláří vcelku problém a to by kolega měl znát. Ve chvíli kdy je nad nim ředitel oddělení prodeje, majitel frančízy nebo jakákoliv jiná instituce než Bůh, je to prostě nemyslitelné. Žádná realitka nebude jen tak zdarma poskytovat služby když nemá onen vymodlený podpis 🙂  Protože jen pod tímto závazkem je každá první realitní kancelář „ochotná“ jednání a hlavně služeb v uvozkovkách zdarma. Zvláštní je fakt a skutečnost, že kolegy….nezávislé nebo osobní makléře, tento problém jednoduše netrápí, protože to tak dělají už nějakou dobu:-( Podstatní rozdíl je snad v tom, že nezávislý makléř se nekryje pod hlavičkou nějaké kanceláře, ale jde do obchodu se svým jménem.

Zajistíme Vám bezplatnou inzerci na nejnavštěvovanějších placených realitních serverech

Já pět oponuji a namítám: Samozřejmě tady je střet zájmu realitky potažmo makléře a prodávajícího. Dle mého, když chci něco prodat musím do toho investovat. Ve chvíli kdy za prodej služby inkasuji majitele nemovitosti dříve, pod přislíbením služeb ve smlouvě i když jsem ještě nic neudělal jsem prostě neschopný obchodník a vyčuránek. Riziko podnikání je vždy na straně podnikatele, který nabízí své služby a nikdy jinak. Přenést riziko svého obchodu ještě před uskutečněním obchodu na  stranu majitele, který vlastní nemovitost a v podstatě mi tak dá vydělat, je pouze nemohoucnost a nejistota v obchodu. Makléř, který majiteli dá své jasné priority, nabídne služby jde do obchodu s jistotou v majiteli a nemá problém inzerovat nemovitost zdarma. Opět různé exkluzivky zabezpečují inzerci. To je škoda slov.

K dalším „úletům“ se asi vyjadřovat nemá smysl. Někdo kdo potírá vážnost inzertních serverů zdarma a v jiném článku se přizná, že se mu na nemovitost (evidentně inzerovanou na serveru zdarma a obvykle ne pod hlavičkou RK) ozvalo několik makléřů (a tedy tyto servery používá, protože centrální systém adres jede pouze ze serverů jako bezrealitky, annonce, bazoš a pod. jinak by mu nikdo nepsal) tak co si o tom myslet? Ano já používám i bazoš, i hyperinzerci a taky další. Ale proč nepoužívat? Tady nejde o princip odsoudit inzertní servery zdarma, tady jde o odkaz na nemovitost, kterou chce makléř  věřím tomu, že je to v jeho zájmu, PRODAT nebo PRONAJMOUT.

Co více napsat? Nevěřte všemu co slyšíte. Není makléř  jako makléř, není rohlík z pekárny jako rohlík z mraženého polotovaru. Vždy si můžete vybrat.

 

 

Osobní realitní makléř pro Prahu, Prahu - východ, Posázaví a Benešovsko.

3 Comments

 • Reply Martina 4.2.2016 at 12:18

  Reality jen okradaji lidi. Kdo v dnešní době ma na jeden nájem kavci a ještě pro vas provizi. Já bych se styděla byt vámi.

  • Reply Peter Lacek 4.2.2016 at 14:45

   Vážená Martino, buďte mnou a věřte tomu, že se nebudete stydět 🙂 Ale k problému, který popisujete. Kauce nebo chcete-li jistota na byt je daná zákonem až ve výši 6-ti násobku nájmu. Jednak chrání majitele před případnými problémy s neplatiči a jednak mu chrání jeho vlastní majetek. Co se týče samotné provize, já mám za to, že provizi obvykle platí majitel. Jestli jste někde viděla jinou možnost, doporučuji se podívat po podobné nemovitosti jinde. No a teď trošku z jiného soudku. Člověk, který nemá žádnou rezervu, myslím tím finanční, se ze dne na den může dostat do problému. Přijde o práci, onemocní a sníží se mu tak příjmy. Jak a z čeho chcete platit nájem? Vžijte se do situace majitele, který byt koupil na hypotéku, měsíčně platí 8 tisíc jen hypotéku a další 3 nebo 4 tisíce služby. V bytě nebydlí, pronajímá. Pak nastane situace, že nájemce není schopen hradit nájem a vše je na majiteli bytu? Co by jste dělala vy na jeho místě, když Vám v bytě bydlí někdo za koho platíte nájem i služby? Tedy zdarma protože nemá ani korunu navíc? Doporučuji v takovém případě slevit ze svých nároků. Nehledat místo které se mi líbí, ale hledat místo na které mám. Nehledat luxusně zařízený byt, ale naopak jednoduše a účelně. Nehledat lokalitu kde je obchod přímo pod nosem, ale řešit eventuální kompromis a do obchodu si procházkou na čerstvém vzduchu dojít. Děkuji za Váš komentář.

 • Reply Aleš Schejbal 21.12.2016 at 19:23

  Reaguji na Vás příspěvek, že „reality okrádají lidi“. A dovoluji si nesouhlasit. Jsem toho názoru a osobně přesvědčen, že v každém odvětví se lidského konání se najdou lidé, kteří svou práci ovládají, a Ti kteří ji neovládají, případně podvádějí. Jde jen o to, najít si spolehlivého automechanika, dobrého lékaře, šikovnou účetní, schopného realitního makléře nebo právníka. Jinak na kauci nevidím nic špatného, s partnerkou žijeme a pracujeme více jak 12 let v Bavorsku, a věřte, že u nás je kauce neboli jistota na nájemné naprosto běžná věc.

Leave a Reply

Your email address will not be published.*